Wdrażanie standardów obsługi inwestora w samorządach woj. łódzkiego

O PROJEKCIE

Celem projektu jest poprawa jakości obsługi inwestora w samorządach Województwa Łódzkiego dzięki wprowadzeniu standaryzacji zalecanej przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu S.A. Dążeniem jednolitego podejścia do obsługi inwestora jest uzyskanie lepszej, sprawniejszej i bardziej profesjonalnej obsługi inwestora w samorządzie, co z kolei wpłynie pozytywnie na wizerunek gminy czy powiatu i jej ocenę jako miejsca do lokowania inwestycji. W szerszym ujęciu – samorząd przyjazny inwestorowi, to także samorząd przyjazny przedsiębiorcy – niezależnie od jego planów inwestycyjnych.

W województwie łódzkim projektem objętych zostało 81 jednostek samorządu terytorialnego, z których minimum 40 wdroży standardy obsługi inwestora. Efektem wdrożenia standardów przez poszczególne samorządy ma być wysoki poziom obsługi przedsiębiorców zainteresowanych realizacją nowej inwestycji na terenie danej gminy czy powiatu.

Korzyści dla samorządów Województwa Łódzkiego objętych projektem:

• Audyt diagnostyczny weryfikujący stan obsługi inwestora w 81 jednostkach samorządu terytorialnego, którego podsumowaniem jest raport wskazujący na mocne i słabe strony w procesie obsługi inwestora i promocji gospodarczej danej gminy czy powiatu. Raporty zostały już przekazane zainteresowanym instytucjom. W efekcie audytu diagnostycznego nastąpi wybór 40 JST, w których nastąpi wdrożenie standardów obsługi inwestora.
  • Pakiet kompleksowych specjalistycznych szkoleń dla kierowników urzędów oraz pracowników zajmujących się obsługą inwestora danej jednostce.
  • Co najmniej 40 gmin i powiatów wdroży standardy obsługi inwestora w urzędzie oraz objętych zostanie współpracą doradczo-szkoleniową, w ramach której zostaną wypracowane rozwiązania niezbędne do zastosowania w danej jednostce. Każdy samorząd otrzyma pakiet zdjęć stacjonarnych i lotniczych do przygotowania profesjonalnej oferty inwestycyjnej, komplet folderów dla ofert inwestycyjnych, opisy stron internetowych (przetłumaczonych na 2 języki zgodnie z wytycznymi PAIH) oraz sprzęt audiowizualny do prezentacji ofert inwestycyjnych podczas spotkań z przedsiębiorcami. W wybranych samorządach przeprowadzona zostanie również analiza przedtransakcyjna terenów inwestycyjnych typu “due diligence”.

Gminy uczestniczące w projekcie uprawnione będą do uzyskania certyfikatu wdrożenia standardów obsługi inwestora w samorządzie.
Certyfikat poświadczy, że gmina przeszła z sukcesem przez trzy fazy projektu: szkolenia, indywidualne doradztwo i wdrożenie standardów obsługi inwestora.

Samorządy uczestniczą w realizowanych działaniach bezpłatnie, a obowiązkowy wkład własny na poziomie 10% jest wnoszony wyłącznie bezgotówkowo w formie wynagrodzeń pracowników oddelegowanych na dedykowane szkolenia w czasie pracy. Istotne jest to, że samorządy objęte wsparciem nie ponoszą ryzyka realizacji projektu, w tym odpowiedzialności za jego rozliczenie, kontrolę i osiągnięcie wskaźników, a jedynie  korzystają z bezpłatnego wsparcia w ramach dofinansowania ze środków Unii Europejskiej.

Projekt realizowany jest w partnerstwie z firmą Euro Innowacje Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, ul. Garbary 100/11, 61-757 jako Partnerem Wiodącym.

FINANSOWANIE

Projekt uzyskał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój
Działanie 2.18 Wysokiej jakości usługi administracyjne
Wartość projektu wynosi: 1 996 517,52 PLN
Wartość dofinansowania z UE: 1 795 637,52  PLN

OKRES REALIZACJI

1.12.2019 – 31.12.2021 r.

REKRUTACJA DO PROJEKTU

79. Gmina Rząśnia
80. Gmina Łask
81. Gmina Miasto Zgierz