Muzeum Miasta i Rzeki Warty

Muzeum Miasta i Rzeki Warty przy Oddz. PTTK w Warcie powstało z inicjatywy współzałożycielki O/PTTK dr Eugenii Kaleniewicz w 1981 r. ze zbiorów Izby Regionalnej PTTK.

Mieści się ono w zabytkowej XIX-wiecznej kamienicy, w której znajdował się zajazd i punkt wymiany koni poczty kurierskiej.

Muzeum gromadzi wszelkie pamiątki związane z historią miasta, gminy i z ludźmi tu mieszkającymi. Na wystawie stałej można zapoznać się z historią Warty, ze znanymi Polakami tu urodzonymi lub goszczącymi, wyposażeniem mieszkań z przełomu XIX/XX w. oraz interesującymi zabytkami archeologicznymi z terenów obecnego zbiornika Jeziorsko.

W galerii znanych postaci zwraca uwagę osoba urodzonego w Warcie płk. pil. Stanisława Skarżyńskiego, który za męstwo w Bitwie Warszawskiej otrzymał krzyż Virtuti Militari, a w 1933 r. przeleciał Atlantyk dokonując rekordu długości lotu, za co otrzymał medal Bleriota. Zginął w czasie II wojny światowej jako pilot RAF-u.

W Warcie urodził się kontrowersyjny artysta rzeźbiarz Stach z Warty Szukalski, na wystawie można zapoznać się z jego twórczością i pamiątkami.

Sentymentalnym urokiem przyciąga wzrok galeria prac Zygmunta Andrychiewicza, który mieszkał i tworzył w pobliskim Małkowie i którego najlepsze prace zostały zrabowane przez Niemców w 1939 r., gdyż były zgromadzone na wystawę w Zachęcie.

Prezentowane są też pamiątki z pałacu w Małkowie, archiwalne zdjęcia chórów, mieszkańców, meble po rodzinie Skarżyńskich itp. Wśród zabytków archeologicznych niezwykle cenna jest waza z brązu datowana na VI-V w. p.n.e. a także zabytki z okresu rzymskiego.

Na wystawach czasowych prezentowana jest różnorodna tematyka ze zbiorów własnych lub wypożyczonych. Muzeum organizuje też plenery, spotkania, warsztaty i imprezy o charakterze kulturalnym.

Dyrektor Muzeum - Barbara Cichecka