Od 1 lutego 2022 r. nowa stawka za odbiór odpadów

Zawiadomienie o zmianie stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi obowiązującej od 1 lutego 2022 roku.

Szanowni Państwo, Rada Miejska w Warcie wypełniając obowiązek ustawowy zgodnie z zapisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach dokonała zmiany stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zgodnie z założeniami ww. ustawy, system gospodarki odpadami komunalnymi jest systemem samofinansującym się. W celu zapewnienia środków na jego prawidłowe funkcjonowanie konieczne jest pobieranie takiej opłaty od mieszkańców, aby zapewniała ona realizację całości zadań powierzonych gminie.

Zmiana stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi spowodowana jest:

Ø rosnącą inflacją,

Ø wzrostem opłaty środowiskowej,

Ø wzrostem cen paliwa,

Ø wzrostem cen energii elektrycznej,

Ø wzrostem płacy minimalnej,

Ø rosnącą ilością wytwarzanych odpadów przez mieszkańców,

Ø wzrostem stawek za przyjęcie odpadów do zagospodarowania przez instalację Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” w Orlim Stawie.

Mając powyższe na względzie aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie systemu od 1 lutego 2022 roku stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wyniesie:

• 27,00 zł miesięcznie od każdego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość,
  • 21,00 zł miesięcznie od każdego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość, jeżeli bioodpady są kompostowane w ‼kompostowniku przydomowym.

WAŻNE‼️

Powyższe stawki zostały ustalone dla osób, które – zgodnie z wymogiem prawnym – segregują odpady. Jednakże, aby móc korzystać z bonifikaty w wysokości 6 zł od osoby NALEŻY złożyć korektę deklaracji w której oświadcza się posiadanie kompostownika.

Dla tych, którzy robią to w sposób nieprawidłowy lub unikają segregacji, opłata wynosi dwukrotność stawki ustalonej dla osób segregujących. Zmienione stawki opłaty nie wiążą się z koniecznością złożenia nowej deklaracji i obowiązują do czasu wystąpienia zmian mających wpływ na wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (np. zmiana liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość związaną z narodzinami, zgonem, zmianą miejsca zamieszkania).

Zachęcamy wszystkich mieszkańców, którzy są właścicielami wyżej wymienionych nieruchomości, aby kompostowali bioodpady w kompostownikach przydomowych. Jest to jedyny sposób na obniżenie kosztów wnoszonych opłat. Jednocześnie prosimy o wskazywanie w deklaracjach wszystkie osoby faktycznie zamieszkałe na danej nieruchomości. ​

POUCZENIE

1. Zgodnie z treścią ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, każdy właściciel nieruchomości zamieszkałej i niezamieszkałej otrzymuje zawiadomienie o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zawiadomienia zostają doręczone przed pierwszym terminem płatności zmienionej opłaty.

2. Właściciel nieruchomości uiszcza opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości podanej w zawiadomieniu od miesiąca lutego 2022 r., w terminie do dnia 10-go każdego miesiąca.

3. Właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć do Burmistrza Warty deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie 14 dni od dnia:

• zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca lub powstania na danej nieruchomości odpadów komunalnych.
  • do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w który nastąpiła zmiana danych zawartych w złożonej deklaracji będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

28 stycznia 2022, godz. 11:36
#Ochrona Środowiska