Tłusty Czwartek w Gminie Warta

Dziś nie liczymy kalorii, a jutro omijamy wagę w końcu "Tłusty czwartek" jest tylko raz w roku. Dzień zaczynamy tradycyjnie...czyli od pączków*. Przepisów na nie co niemiara natomiast główne składniki: mąka, drożdże, masło, jajka, mleko, cukier i tłuszcz do smażenia oraz nadzienie i lukier, pozostają niezmienne. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Proboszczowicach, Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych Wsi Krąków oraz Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych Wsi Witów podesłały nam zdjęcia tradycyjnych pączków w ich wykonaniu.

Krótka historia pączka

Początkowo w kuchni polskiej pączki miały postać ciasta nadziewanego słoniną, spożywanego przy zapustach (ostatnie dni karnawału). Pączki przyrządzane na słodko zaczęły występować w Polsce w XVI wieku. Kulisty kształt pączka pochodzi z XVIII wieku, gdy zaczęto używać do wypieku drożdży, przez co ciasto stało się bardziej puszyste.

(Wikipedia)

Jeśli mielibyśmy polecić szybkie i proste w wykonaniu przepisy na tłustoczwartkowe wypieki, to wśród nich z pewnością znalazłyby się oponki i mini pączki na serku homogenizowanym. Prezentujemy Państwu w/w wypieki wraz z przepisami w wykonaniu Pań ze Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych Wsi Jeziorsko oraz Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych Wsi Glinno.

Dziś z pewnością "lekko nie będzie", ale my mamy dla Państwa porcję "lekkich" ☁️ przepisów, nadesłanych przez Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych Wsi Krąków - faworki oraz Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych Wsi Witów - pieczone krążki z konfiturą. Życzymy udanych wypieków i smacznego!

11 lutego 2021, godz. 13:25