Jeden żonkil ku pamięci jednego dziecka

Warta jest na "Światowej mapie żonkili".

8 października uczniowie Szkoły Podstawowej im. kpt. pilota Stanisława Skarżyńskiego w Warcie oraz harcerki i harcerze 7. Warckiej Drużyny Harcerskiej Bobry zasadzili w Warcie 900 cebulek żonkili (wokół kamienia upamiętniającego miejsce, w którym stała kiedyś synagoga, wokół pulpitu pamiątkowego poświęconego ofiarom II wojny światowej - mieszkańcom Gminy Warta, który stoi na warckim rynku, wzdłuż ogrodzenia cmentarza żydowskiego w Warcie - pod tablicami stałej wystawy „Wycieczka w przeszłość” i wzdłuż lapidarium utworzonego z macew pochodzących z nieistniejących cmentarzy żydowskich w Błaszkach).

W ten sposób włączyli się w The Daffodil Project mający na celu upamiętnianie ofiar (przede wszystkim dzieci) Holocaustu, łącząc się również z dziećmi dotkniętymi kryzysem humanitarnym. Młodzi ludzie wykazali swą dojrzałość historyczna i humanitarną. The Daffodil Project przekazał cebulki Stowarzyszeniu im. Ireneusz Ślipka, które zaprosiło młodzież do ich sadzenia. To już drugi rok uczestnictwa Stowarzyszenia w The Daffodil Project. Informacje na temat tego projektu można znaleźć pod linkiem https://www.daffodilproject.net/

W zakładce „Światowa mapa żonkili” jest Warta i zdjęcia z ubiegłorocznej akcji. Strona ma też wersję polską.

#AktywnaGminaWarta

10 października 2024, godz. 21:16