bip.gminawarta.pl facebook.com twitter.com youtube.com

60-lecie Jezioranek

Udostępnij

Ludowy Zespół Śpiewaczy "Jezioranki" z Jeziorska świętuje w tym roku swoje 60- lecie istnienia. Zespół powstał 13 sierpnia w 1964 roku. Jezioranki to 10 kobiet pełnych pasji, talentu i dobrej energii. Kochają śpiewać i dzielić się swoją pasją z innymi.

Ludowy Zespół Śpiewaczy "Jezioranki" działa przy Warckim Centrum Kultury. Od początku działalności kultywuje tradycję folkloru sieradzkiego, zarówno w piosenkach i strojach, jak i w obrzędach i zwyczajach. Najczęściej wykonuje swój program a’capella, często towarzyszy Jeziorankom kapela ludowa. Opiekunami Jezioranek są Małgorzata Dziurowicz-Kaszuba - etnograf i Wiktor Baranowski- dyrektor Warckiego Centrum Kultury.

Kiedy 13 sierpnia 1964 przy Radzie Klubu Rolnika w niewielkiej wsi Jeziorsko w gminie Warta zostaje powołany do życia zespół estradowy, nikt nie przypuszczał, że ta spontaniczna inicjatywa przetrwa kilka dekad opierając się skutecznie nie tylko aktualnie panującym modom ale i skomplikowanym zawirowaniom społeczno - politycznym. Pomysłodawcą i założycielem Zespołu jest Marian Krawczyk, który zostaje jego kierownikiem. Już 28 sierpnia 1964 zespół daje swój pierwszy występ na dożynkach gromadzkich w Jeziorsku a 12 października tego samego roku prezentuje się publicznie po raz drugi i przyjmuje nazwę „Jezioranka”. Ówczesny skład Zespołu tworzy około 30 osób, część z nich stanowi grupę taneczną, którą kieruje Andrzej Wincior natomiast zespołem śpiewaczym dyryguje akordeonista Grzegorz Kunicki.

To fragmenty bogatej historii Jezioranek. Z okazji tego wyjątkowego jubileuszu Jezioranki wydały swoją płytę, która lada moment ujrzy światło dzienne. Aktualnie w zespole śpiewa 10 kobiet: Halina Spętana, Bożena Trocha, Halina Zdonek, Urszula Sitarek, Barbara Radom, Jadwiga Frątczak, Helena Burdelak, Elżbieta Kopacka, Danuta Szalek, Elżbieta Tłomakowska. Dodajmy, że w czerwcu tego roku na 58 Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą Zespół Śpiewaczy Jezioranki zajął 3 miejsce na 38 zespołów.

Dwie Jezioranki odwiedziły Nasze Radio w Sieradzu- w artykule poniżej możecie posłuchać wywiadu z artystkami:

https://www.nasze.fm/news,47534

#AktywnaGminaWarta

Zdjęcia z sesji w plenerze wykonała Foto Video Studio Anna Majewska

3 lipca 2024, godz. 15:35
#Aktualności 

głowne zdjecie
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10

Menu

Urząd Miejski w Warcie, Rynek im. Wł. St. Reymonta 1, 98-290 Warta, +48 43 82 87 100
Zapraszamy: Poniedziałek: 7:30 - 17:00, Wtorek - czwartek: 7:30 - 15:30, piątek: 7:30 - 14:00.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe...