bip.gminawarta.pl facebook.com twitter.com youtube.com

"Z kotem w tle"

Udostępnij

START: 2 lipca 2024, godz. 16:00

Muzeum Miasta i Rzeki Warty przy Oddz. PTTK w Warcie zaprasza 2 lipca na wernisaż wystawy Krystyny Zarzyckiej "Z kotem w tle".

- Z wykształcenia jestem technik włókiennik, z zamiłowania plastykiem. Tak naprawdę od zawsze rysowałam. Gdy przestałam pracować, twórczość stała się moim sposobem na życie. Od 2005r. należę do Stowarzyszenia Plastyków Amatorów i Klubu Plastyka Amatora przy Łódzkim Domu Kultury. I tam naszym opiekunem artystycznym jest prof. Ryszard Hunger. Od 2016r. należę do Związku Polskich Artystów Plastyków okręgu Łódzkiego. Na swoim koncie mam kilka wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt wystaw zbiorowych. Otrzymałam wiele nagród i wyróżnień za prace w różnych technikach. Ostatnia w bieżącym roku II nagroda w konkursie pt. „Tradycja i nowoczesność” za pracę „Różnica pokoleń” i jeszcze dwie nagrody za jedną pracę w konkursie „Kocham Polskę - Ojczyzna przyszłości” od Prezydenta Rzeczpospolitej Andrzeja Dudy i od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pracę „Tradycja i nowoczesność”. Moje ulubione techniki to piórko, akwarela, pastel suchy i farby olejne. Nie tak dawno, bo w 2016r miałam w Muzeum w Warcie swoją wystawę indywidualną pt. „Łódzkie wille i pałace”. Ekspozycja cieszyła się dużą frekwencją. Wystawa pt. „Z kotem w tle” jest wyrazem mojej miłości do zwierząt. Koty towarzyszą mi w życiu już wiele lat i jak mogło by być inaczej, by ich nie namalować. Malowane w różnych technikach w różnych okolicznościach z wykorzystaniem znanych obrazów. Myślę że i tym razem wystawa też się spodoba- mówi Krystyna Zarzycka

Na temat twórczości artystki wypowiada się również Ryszard Hunger, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi: -Wystawa Krystyny Zarzyckiej pod zaskakującym tytułem „Z kotem w tle” jest oryginalną prezentacją wyjątkowych relacji jakie łączą autorkę z kocią rodziną. Kot, który jawi się nam jako symbol tajemnicy, magii, będący swoistym pomostem ze światem duchów, pełni w twórczości Zarzyckiej rolę , można powiedzieć, rodzinną, stając się domownikiem i towarzyszem życia. Dzięki wyjątkowej sprawności warsztatowej, świetnemu opanowaniu rysunku, artystka potrafiła ukazać całą bogatą różnorodność stosunków łączących człowieka z kotem. Od codziennej wzajemnej obecności po dramatyczne sceny wojenne np. „Ucieczka”. Odrębną grupę prac, na którą warto zwrócić uwagę, stanowią znakomite i zabawne pastisze. Artystka balansując swobodnie pomiędzy stylami i konwencjami technicznymi wplata umiejętnie kota w historię malarstwa. Np. ”Zabawa z kotem” wg Watteau lub „Pocałunek” wg Klimta. Warto oglądać tę wystawę ciesząc się wraz z autorką z obecnością kota w naszym życiu , podziwiać kunszt i inwencję jej obrazów i czekać na nowe wystawy i nowe pomysły.

Początek wernisażu o godzinie 16. Wystawa będzie czynna do 30 sierpnia 2024 roku. Więcej na temat twórczości Krystyny Zarzyckiej znajdziecie poniżej:  

www.facebook.com/zarzycka.art

27 czerwca 2024, godz. 19:56
#Kalendarz wydarzeń 

głowne zdjecie

Menu

Urząd Miejski w Warcie, Rynek im. Wł. St. Reymonta 1, 98-290 Warta, +48 43 82 87 100
Zapraszamy: Poniedziałek: 7:30 - 17:00, Wtorek - czwartek: 7:30 - 15:30, piątek: 7:30 - 14:00.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe...