bip.gminawarta.pl facebook.com twitter.com youtube.com

Wycieczka w przeszłość i Wieczór Pamięci

Udostępnij

6 maja została otwarta wystawa pt. „Wycieczka w przeszłość”, którą zorganizowało Stowarzyszenie im. Ireneusza Ślipka w Warcie w ramach Programu Grantowego Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny przy współpracy Narodowego Instytutu Dziedzictwa Oddział w Łodzi, Gminy Błaszki, Warckiego Centrum Kultury - Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Warcie oraz Powiatowego Zespołu Szkół w Błaszkach.

W uroczystości uczestniczyli burmistrzowie: Warty - pan Krystian Krogulecki i Błaszek - pan Piotr Świderski.

Na dziesięciu tablicach eksponowanych na ogrodzeniu cmentarza żydowskiego w Warcie można znaleźć informacje na temat historii społeczności żydowskich w Warcie i Błaszkach oraz cmentarzy żydowskich w tych miejscowościach. Tłem tablic są fotografie pochodzące z różnych źródeł oraz grafiki wykonane przez warcianina z urodzenia – pana Józefa Walkowskiego. Mimo deszczowej aury zainteresowanie wystawą było całkiem spore.

Podobnie jak zainteresowanie pracami plastycznymi uczniów szkół podstawowych z Gminy Warta. To wynik IV Regionalnego Konkursu im. Ireneusza Ślipka pt. „Warta – historia żydowskiego miasteczka w obrazach – ilustracja do tekstu” współorganizowanego przez Stowarzyszenie im. Ireneusza Ślipka w Warcie oraz Szkołę Podstawową im. kpt. pil. Stanisława Skarżyńskiego w Warcie.

Do organizatorów konkursu wpłynęły 44 prace wykonane różnymi technikami. Wszyscy autorzy otrzymali dyplomy i drobne upominki ufundowane przez Gminę Warta, a laureatom nagrody ufundowane zostały przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej w Warcie, sklepik szkolny, prywatnych darczyńców i Stowarzyszenie.

O 19:00 na warckim rynku rozpoczął się WIECZÓR PAMIĘCI. Cykliczne wydarzenie mające na celu przywołanie do naszej pamięci tych obywateli Gminy Warta, którzy stracili życie w czasie II wojny światowej. Odczytano 205 nazwisk ofiar tego ponurego okresu; zapalono znicze jako symbole żywej pamięci o zamordowanych, poległych i zabitych przez okupanta. Wieczór zakończyła wzruszająca część muzyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Warcie.

WIECZÓR PAMIĘCI organizowany jest przez Stowarzyszenie im. Ireneusza Ślipka i Szkołę Podstawową w Warcie. Partnerem wieczoru była 7. Warcka Drużyna Harcerska „Bobry”, a partnerem całego projektu – Warckie Centrum Kultury – Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Warcie. Wydarzenie objęte jest zadaniem publicznym pod nazwą „Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowych, pielęgnowanie polskości oraz świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej” i finansowane z budżetu Gminy Warta

Organizatorzy zaprosili wszystkich na kolejny WIECZÓR PAMIĘCI, który odbędzie się 5 maja 2025 roku.

7 maja 2024, godz. 07:44
#Aktualności 
#Edukacja, Wychowanie 

głowne zdjecie
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8

Menu

Urząd Miejski w Warcie, Rynek im. Wł. St. Reymonta 1, 98-290 Warta, +48 43 82 87 100
Zapraszamy: Poniedziałek: 7:30 - 17:00, Wtorek - czwartek: 7:30 - 15:30, piątek: 7:30 - 14:00.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe...