Budowa stacji meteorologicznej na terenie gminy Warta

Kolejna dotacja zdobyta!

100 tys. zł dofinansowania na "Budowę stacji meteorologicznej na terenie gminy Warta"

17 lipca Burmistrz Warty Krystian Krogulecki zawarł umowę z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi reprezentowanym przez Wicemarszałka Andrzeja Górczyńskiego na dofinansowanie zadania „Budowa stacji meteorologicznej na terenie gminy Warta wraz z urządzeniem ogródka meteorologicznego w ramach programu „Wsparcie Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej” .

Zgodnie z podpisaną umową jeszcze w tym roku w obrębie miejscowości Warta zainstalowana zostanie stacja meteorologiczna, której zadaniem będzie pomoc rolnikom między innymi w dokumentowaniu wpływu braku wody na drastyczny spadek plonów.

Ma ona za zadanie dostarczać informacji o sytuacji pogodowej, m.in. o:

- kierunku i prędkości wiatru,

- temperaturze powietrza, temperaturze przygruntowej i gruntu,

- wilgotności względnej powietrza,

- opadach atmosferycznych,

- ciśnieniu atmosferycznym.

Pozyskane dane pogodowe pozwolą podjąć rolnikom i sadownikom lepsze decyzje co do tego, kiedy lub ile nawadniać; dotyczące terminu sadzenia, czy nawożenia oraz doboru optymalnego czasu i miejsca zabiegów ochronnych.

Będzie to pierwsza tak wysoce profesjonalna stacja na terenie naszej gminy i jedna z nielicznych na terenie całego powiatu sieradzkiego.

19 lipca 2023, godz. 14:20
#Inwestycje