bip.gminawarta.pl facebook.com twitter.com youtube.com

Targi Rolniczo-Ogrodnicze Kościerzyn 27 i 28 maja br.

Udostępnij

START: 27 maja 2023, godz. 11:00

Targi w Kościerzynie są największą rolniczą imprezą wystawienniczą w regionie. Od lat, w ostatni weekend maja, przyjeżdżają  do Kościerzyna  firmy, instytucje  i osoby, dla których sprawy wsi  i rolnictwa są szczególnie bliskie i ważne. Jest to czas  przeznaczony na transfer wiedzy i innowacji do praktyki rolniczej. O atrakcyjności naszych targów świadczy duża frekwencja zwiedzających - corocznie odwiedza nas co najmniej  12.000 osób.

W targach weźmie  udział  ponad 200 wystawców z całego kraju. Są to producenci i dystrybutorzy środków, urządzeń oraz sprzętu do produkcji rolniczej i ogrodniczej, przedsiębiorcy, przetwórcy, przedstawiciele instytucji obsługi wsi i rolnictwa oferujący różnorodną ofertę wystawienniczą i handlową.

Firmy prezentujące ciągniki i maszyny rolnicze są w większości z regionu  łódzkiego, ale będziemy gościć również przedsiębiorców  z całego kraju - będą mieć w ofercie maszyny i urządzenia rolnicze firm polskich i zagranicznych.

Zaprezentują także  swoją działalność:

- producenci i dystrybutorzy środków do produkcji rolniczej i ogrodniczej (środki ochrony roślin, nawozy, osłony, pasze).

- hodowcy  i firm nasienne z ofertą roślin uprawnych

- przedsiębiorstwa budowlane i wyposażenia wnętrz

- wystawcy oferujący urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, paliwa i materiały opałowe

- wystawcy z branży ogrodniczej oferujący do sprzedaży krzewy ozdobne, nasiona, sadzonki, cebule, rośliny rabatowe, balkonowe i doniczkowe, podłoża, środki ochrony roślin, a także wyposażenie, sprzęt i narzędzia do pielęgnacji ogrodów

 - instytucje obsługi wsi i rolnictwa (WIORiN, KRUS, Państwowa Inspekcja Pracy, ARiMR, KOWR oraz szkoły rolnicze i banki)

- firmy przetwórcze i spożywcze z ofertą przetworów mleczarskich, wędliniarskich, piekarniczych oraz  miodów, przypraw ziołowych i słodyczy

Wykaz firm będzie opublikowany w bezpłatnej dla wszystkich uczestników „Gazecie Targowej”.

          Na polach obok terenów wystawowych zainteresowani będą mogli zobaczyć kolekcje:   53 odmian ziemniaków znajdujących się w Krajowym Rejestrze   Odmian,  7 odmian owsa oraz kościerzyńską winnicę  z nasadzeniami winogron ale również derenia, jagody kamczackiej i  minikiwi.

Na naszych  targach promujemy  lokalną żywność wytworzoną przez rolników działających w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego. W strefie „Smakuj regionalne”  rolnicy oraz  Koła Gospodyń Wiejskich
i Stowarzyszenia będą zachęcać do degustacji oraz  zakupu najsmaczniejszych - bo polskich produktów.

KGW   działające na naszym terenie przygotują pokaz pn. Tradycyjne smaki regionu łódzkiego.

          Na targach będzie miał miejsce I etap powiatowy VIII edycji Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich Bitwa Regionów. Konkurs ten corocznie angażuje przy zmaganiach o najlepszą regionalną potrawę Koła Gospodyń Wiejskich i stowarzyszenia z terenów wiejskich. Celem konkursu „Bitwa Regionów” jest m.in. promowanie regionalnych potraw oraz bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych. Ważnym aspektem jest także promowanie i wspieranie Kół Gospodyń Wiejskich, w szczególności w zakresie aktywizacji wspólnot i społeczności lokalnych na obszarach wiejskich. Współorganizatorami konkursu są Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa przy współpracy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Podczas Targów zostaną przeprowadzone także konkursy:

  • Maszyna Targów Rolniczo-Ogrodniczych Kościerzyn 2023
  • Najbezpieczniejsza Maszyna Targów Rolniczo-Ogrodniczych
  • Podsumowanie konkursu: Moje wymarzone gospodarstwo – dla dzieci ze szkół podstawowych
  • Podsumowanie etapu regionalnego konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne - cykliczny konkurs przeprowadzany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

W niedzielę – 28 maja – odbywać się będzie wystawa królików rasowych i drobnego inwentarza zorganizowana we współpracy ze Związkiem Hodowców Królików i Drobnego Inwentarza Ziemi Wieluńskiej. Swoje  okazy zaprezentuje ponad 20 hodowców.

W ramach promocji lokalnego dziedzictwa kulturowego wystawią się twórcy ludowi z naszego regionu. Będzie można kupić i  podziwiać :

-  tradycyjne hafty, wycinankę, ozdoby i dekoracje z bibuły

-  wyroby użytkowe wykonane różnorodnymi technikami rękodzielniczymi

-  lokalne kulinaria

Wystąpią również zespoły ludowe i biesiadne, które przybliżą nam dziedzictwo kulturowe regionu .

Targi to dla nas sprawdzony sposób na integrację środowiska rolniczego i jego otoczenia wokół zagadnień postępu naukowo-technicznego, podnoszenia standardów gospodarstw rolnych, poprawy warunków życia rodzin wiejskich i rozwoju lokalnego. Trwać będą od godziny 8.00 do 16.00 - wstęp dla zwiedzających bezpłatny.

Cała impreza odbywać się będzie w parku otaczającym siedzibę ŁODR oraz na poletkach o powierzchni około 5 hektarów. Do dyspozycji zapewniamy dogodne parkingi.

 

Aleksandra Strumińska, Izabela Radziwon

22 maja 2023, godz. 08:38
#Kalendarz wydarzeń 

głowne zdjecie

Menu

Urząd Miejski w Warcie, Rynek im. Wł. St. Reymonta 1, 98-290 Warta, +48 43 82 87 100
Zapraszamy: Poniedziałek: 7:30 - 17:00, Wtorek - czwartek: 7:30 - 15:30, piątek: 7:30 - 14:00.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe...